Sniper Elite V2

Ať se nám to líbí nebo ne, studio Rebellion není a nikdy nebylo žádnou zárukou skvělé hry. Občas se mu ale podaří vytáhnout nějaký ze svých titulů nad průměr, což je případ pár let staré a ne zcela tradiční akční hry Sniper Elite. Ohlas byl pozitivní, prodeje slušné, vytvořila se kolem ní silná komunita fanoušků – není proto divu, že se začalo pracovat na druhém dílu, který zanedlouho udeří na pulty obchodů. Otázkou je, zda má náš elitní odstřelovač stále pevnou mušku, nebo se mu za tu dobu náhodou nezačaly trošku klepat ruce.

Přestože je to jasně položená a ve své podstatě jednoduchá otázka, Sniper Elite V2 na ni nedokáže jednoznačně odpovědět. Vývojáři totiž hru poskládali z několika rozporuplných ingrediencí, které ve výsledku rozhodně nemusíte bezproblémově strávit. Tou lepší je překvapivě příběh. Hra vypráví o konci 2. světové války, kdy Němcům regulérně teklo do bot a Rusáci začali věšet rudé vlajky po celém Berlíně.

Jenže u toho se nezastavili – soudruhům se zachtělo také německé technologie, která by se jim hodila v nadcházející studené válce, a tak se začali zajímat vědce a jejich rakety V2. Náš sniper má ony klíčové vědce odstranit, aby neskončili ve špatných rukou a neohrozili tak rovnováhu sil v nadcházejícím konfliktu.

Uznávám, že to není kdovíjak hluboká a propracovaná zápletka, ale vzhledem k dané problematice se drží nadstandardu, který si „skoro“ nehraje na hollywoodské kýče. Navíc se vše odehrává v kulisách konce jedné války s vidinou bezprostředně hrozící války nadcházející, což se nestává v každém druhoválečném titulu.

Nastavení celé situace vám také zaručuje, že se ocitnete hluboko v nepřátelském území, kde vám půjdou po krku nejen Němci ale i Rusové spolu se všemi hračkami, které jim na konci války zbyly. Sbalíte si tedy svou věrnou pušku a náboje, do kapes nastrkáte miny, granáty a další matroš a vyrazíte na lov nejlepších německých mozků.

Ke sniperské práci samozřejmě patří taktický přístup, zneužívání prostředí ku svému prospěchu, kladení pastí a pokud možno tichá likvidace nepřátel. K tomu všemu většinou potřebujete otevřené mise (koncepčně i prostorově), které vytvořit ve válkou zničeném Berlíně a jeho okolí přece nemůže být problém. Bohužel pro vývojáře z Rebellionu byl.

Skutečně otevřených misí ve hře totiž není snad ani polovina, ten zbytek jsou jen poněkud zeširoka pojaté koridory. Nezřídka se mi stávalo, že i když jsem hledal nějakou taktickou pozici k likvidaci nepřátel, narazil jsem na nepřekročitelné sutiny nebo zavřené dveře. Velkou část hry proto strávíte v podstatě tak, jak autoři chtěli a jen málokdy vám dají možnost skutečně si v okolí s nepřáteli hrát. Výsledkem toho je, že sice jste sniper, ale hrajete akční hru, kde hlavní hrdina nese sniperku a likviduje nepřátele z trochu větší dálky. Tedy až na pár misí, v nichž se ocitnete v uzavřených prostorách.

Právě v interiérech také využijete i další vybavení mimo sniperky, které si s sebou nesete (samopal, pistole, nášlapné miny a další). Autoři však jakoby nechtěli, abyste hráli akčním způsobem, takže vám využití dalších zbraní znesnadní. Nábojů do samopalu je po čertech málo, a jakmile je vysypete do nepřátel, v podstatě už máte na blízká střetnutí třetího druhu jen pistoli.

Do vašeho Thomsona se náboje objevují jen zřídka, a pokud zkusíte ukrást samopal nepřátelský, narazíte na fakt, že z každého padlého protivníka vydolujete zhruba dva až pět nábojů. Což při přesnosti s jakou váš hrdina míří nestačí ani na trefení vrat. Na jednu stranu vás tedy hra do těchto interiérových sekcí sama nahání, ale pak vás v nich nechá trpět s několika náboji. Tento schizofrenický design rozhodně zábavě nepřidává, maximálně vede k prachobyčejnému naštvání.

Abych ale hře jenom nekřivdil, tak musím podotknout, že když vám doslova vnutí otevřené prostory a nechá vás jet dle vlastního plánu, budete se povětšinou výborně bavit. Konečně totiž ochutnáte pocit osamělého vlka, který se musí neviditelně pohybovat okolo svých budoucích cílů a hledat nejvhodnější místo pro akci. Tedy, tohle nadšení potrvá do té doby, než vás začne otravovat umělá inteligence.

 

Minimální konfigurace :

Windows Vista [32bit], Win 7, dvoujádrový procesor 3000MHz, paměť 2048MB RAM, grafická karta s 256MB RAM (GeForce 8800 / Radeon HD 3870), 10.00GB volno na disku, DVDROM, hra vyžaduje aktivaci přes internetovou službu Steam

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | | Designed by: video game | Thanks to seo service and internet marketing | Porno | Herní forum a tvorba serverů |