Arma 2

Jestli existuje jedna vlastnost, kterou fanouškům českých vývojářů z Bohemia Interactive Studia nelze upřít, je to trpělivost. Je obdivuhodné, že dokázali mnoho let vydržet u stárnoucí Operace Flashpoint, která přitom už v době vydání nevypadala nijak fantasticky. Cynik by se ptal: co jim zbývalo? Flashpoint definoval nový žánr válečné simulace a žádný jiný titul ho nedokázal pořádně napodobit. A když, tak se mu ho nepovedlo překonat. To byl i případ první Army, neoficiálního pokračování vyvíjeného stejnými vývojáři, ale pod jiným názvem (licence na značku Flashpoint totiž zůstala původním vydavatelům z Codemasters, kteří nyní připravují svoji Operation Flashpoint 2). ArmA se sice po vydání obřích patchů nyní dá hrát, nedomrlou kampaní a komplikacemi v době uvedení na trh však mnoho hráčů od koupě trvale odradila. Našli se i lidé, jež nad první Armou jen mávli rukou, jelikož věděli, že ani nemělo jít o plnohodnotného nástupce, pouze o vyplnění mezery mezi prvním Flashpointem a jeho důstojným pokračováním. A dále hleděli, s čím lidé z Bohemia Interactive Studia přijdou. Ten vysněný titul nakonec dostal jednoduchý název: ArmA 2.

Chladnější přijetí prvního dílu nezůstalo bez odezvy, a tak se nové pokračování v mnoha ohledech vrací ke kořenům Flashpointu. Pryč je anonymní voják jakožto hlavní hrdina, s kterým se hráč mohl jen těžko ztotožnit. Armu 2 prožije v kůži seržanta Coopera a jeho spolubojovníků z jednotky Razor, kteří nejsou jen vojáky bez duše, ale především osobnostmi s vlastní povahou a názory. Oslavy jsou na místě: k válečnému konfliktu patří i správná atmosféra, již časté dialogy jednotlivých vojáků dokáží vybudovat skvěle. Citujete dodnes hlášky Jamese Gastovského z Flashpointu? Pak u Army 2 zažijete příjemný návrat ke starým časům: i tady se najdou dialogy, na něž budete vzpomínat dlouho po dohrání. Prostřednictvím rozhovorů navíc postavy často vyjadřují svůj názor na aktuální situaci, a tak máte pocit daleko většího vtažení, než kdybyste jen bezmyšlenkovitě procházeli úroveň po úrovni.
Staré neduhy v novém

První ArmA „proslula“ obrovským množstvím bugů, které v základní verzi téměř znemožňovaly její dohrání. Situace u druhého dílu rovněž není úplně bezproblémová, ale naštěstí můžeme zkonstatovat, že na trh se snad tentokrát dostane verze, která hráče nebude více mučit než bavit. V původní review verzi, již jsme měli k dispozici, byly některé kiksy umělé inteligence naprosto katastrofální a několikrát se mi stalo, že jsem musel misi jenom kvůli nim opakovat celou znovu. Vývojáři však rychle dodali opravné patche, které mnoho nedostatků odstraňují. Ovšem i nyní lze narazit na chyby: jako třeba při úkolu, kdy jsem měl urychleně pomoci s obranou obléhané vesnice. Chystám se na tuhý nápor, ale nikde nikdo a nakonec jsem musel ještě nepřátelské vojáky sám hledat a pronásledovat, abych úkol splnil… Na druhou stranu: AI má také světlé momenty – nepřítel vám občas opravdu zavaří a rovněž avizovaná spolupráce vlastních jednotek funguje poměrně slušně, vojáci spolu komunikují a navzájem se kryjí. Některé problémy však přetrvávají: hra je občas až frustrující vysokou obtížností, jelikož nikdo z jednotky Razor nemůže umřít, jinak nastane konec mise. Starat se o svůj vlastní život na bojišti, kde jedna dobře mířená kulka může znamenat smrt, dá zabrat, ale starat se i o životy spolubojovníků je občas nadlidský úkol. Obzvlášť, když se uprostřed přestřelky rozjede rozhovor, během něhož většinou nejde zadávat vojákům rozkazy. Ti pak v klidu naběhnou vestoje proti přesile nepřátel, z čehož pramení jen opakované nahrávání uložené pozice. V takových chvílích byste Armu 2 nejraději vyhodili z okna.

Minimální hardwarové požadavky:

  • Operační systém: Windows XP / Vista
  • Procesor: Dual-Core
  • Operační paměť: 512 MB RAM
  • Grafická karta: Karta s 256 MB VRAM a  podporou Shader Model 3.0

Doporučené hardwarové požadavky:

  • Operační systém: Windows XP / Vista
  • Procesor: Quad-Core
  • Operační paměť: 1 GB RAM
  • Grafická karta: Karta s 512 MB VRAM a  podporou Shader Model 3.0

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | | Designed by: video game | Thanks to seo service and internet marketing | Porno | Herní forum a tvorba serverů |